Ursus to polska firma, która zajmuje się produkcją ciągników, maszyn rolniczych, a także obecnie autobusów i samochodów z napędem elektrycznym. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Lublinie, a od 2007 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie. Produkcja odbywa się w trzech miastach : Opalenicy, Dobrym Mieście oraz Lublinie, gdzie łącznie produkuje się około 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych.

Przełomowy ciągnik lekki

W 1959 roku firma Ursus (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Ursus) zaczęła produkcję modelu C-325, który zapoczątkował całą serię lekkich ciągników, które zmechanizowały polska wieś. W tym ursusie pracował silnik o pojemności 1.8L i mocy 25 KM, który przenosił napęd na jedną oś. Jak ta tamte czasy, konstrukcja ciągnika była bardzo nowoczesna i zawierała między innymi hydraulikę siłową z trzypunktowym układem zawieszenia oraz zmienny prześwit i rozstaw kół. W kolejnych latach przeprowadzane były liczne modyfikacje, które ostatecznie zakończyły całą gamę tych modeli w 1993 roku.

Przełomowy ciągnik ciężki

W 1969 roku z taśmy produkcyjnych firmy Ursus zjechał pierwszy model ciągnika ciężkiego : C-385. Posiadał on wysokoprężny silnik o pojemności 4.6 L chłodzony cieczą o mocy 76 KM. Istnieje też wersja turbo, która zwiększała moc silnika do 90 KM. Przeniesienie napędu realizowane było w tym ursusie poprzez tradycyjne sprzęgło cierne oraz skrzynię biegów składającą się z trzech zespołów. Produkcję modeli tej rodziny zakończono w 1983 roku, gdzie po ostatniej modernizacji silnik osiągał już moc około 150 KM.

Nowy ciężki ciągnik

Dzisiaj na rynku pojawiła się nowa wersja ciężkiego ciągnika wzorującego się na modelu C-385. Produkcję zapoczątkowano w 2016 roku. Silnik o pojemności 3,4 L spełnia wszelkie normy emisji spalin zgodne z Euro III i osiąga moc 85 KM. Napęd przenoszony jest przez dwutarczowe sprzęgło cierne oraz skrzynię biegów 12 x 12 wyposażoną dodatkowo w rewers oraz wzmacniacz momentu. Blokowanie tylnego mostu jest elektrohydrauliczne. Prędkość maksymalna to około 40 km/h.