Kuweta to jeden z podstawowych elementów kociej wyprawki. Dobrze dobrana, zapewni naszemu zwierzakowi komfortu użytkowania i bezstresowe zaspokojenie swoich potrzeb, a nam higienę. Szeroki wybór i różne rodzaje dostępnych na rynku akcesoriów skłania do zastanowienia, który model jest najlepszy? Czytając nasz artykuł dowiesz się, na co zwrócić uwagę, jeśli kupujesz kuwetę po raz pierwszy.

Kuwety otwarte i zamknięte

W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i tych internetowych, spotkamy podstawowy podział na kuwety otwarte i zamknięte. Te pierwsze wyróżniają się prostotą i typowym prostokątnym lub kwadratowym kształtem. Kuweta otwarta składa się z jednej, odsłoniętej części i jest przystępna cenowo. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większości zwierząt, należy jednak pamiętać o dobraniu wielkości do gabarytów kota. Niestety główną wadą kuwety otwartej jest mało estetyczny wygląd i szybkie przenoszenie się nieprzyjemnych zapachów.

Kuwety zamknięte składają się z pojemnika na żwirek oraz z pokrywy, nakładanej zazwyczaj od góry. Specjalne drzwiczki pozwalają zwierzakowi dostać się do jej wnętrza, kiedy poczuje taką potrzebę. Zamknięta kuweta dla kota hamuje nieprzyjemne zapachy i zmniejsza ilość żwirku, który wydostaje się poza jej obręb. Takie rozwiązanie zajmuje nieco więcej miejsca, jest jednak bardziej dyskretne i estetyczne.

Przede wszystkim komfort

Kuweta dla kota powinna być dopasowana przede wszystkim do potrzeb naszego zwierzaka, tak by mógł bezstresowo z niej skorzystać. Podstawowe kryterium to gabaryty kota. Większe kuwety sprawdzą się w przypadku rasy dużej, a małe, kompaktowe modele polecane są juniorom i przedstawicielom ras małych. Co ważne, kuwetę należy ustawić w spokojnym, cichym miejscu, z dala od posłania i miski z jedzeniem naszego pupila. Takie podstawowe zasady pozwolą mu zachować pełen komfort.

Szeroki wybór akcesoriów dla zwierząt pozwala dopasować wygląd i kształt kuwety do naszych preferencji i przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeśli mamy niewielki metraż, wybierzmy kompaktowy model narożny, który zajmuje mało miejsca jest łatwy do dopasowania. Dostępne są także specjalne szafki i budki, które pomagają ukryć kuwetę, która nie pasuje do wystroju. Fani ekologii także znajdą coś dla siebie: na rynku znajdziemy kartonowe kuwety, które są biodegradowalne i zapewniają higienę przez ok. miesiąc.

A co w środku?

Kuwet musi zostać wypełniona odpowiednim żwirkiem, który pozwoli zachować świeżość i czystość. Jaki produkt wybrać? Najlepszy będzie taki, który spełni oczekiwania zarówno nasze, jak i naszego pupila.  Szeroka gama oferta pozwala nam wybierać m.in. między żwirkiem drewnianym, silikonowym, bentonitowy. Możemy też zdecydować, czy produkt ma posiadać właściwości zbrylające, czy też nie oraz jaki ma wykazywać zapach. W zależności od zaleceń producenta do kuwety wysypujemy 4-5 cm produktu i wymieniamy go tak często, jak to potrzebne.

Kuweta dla kota – jak wybrać?

Odpowiednio dobrana kuweta sprawi, że Twój zwierzak będzie zadowolony, a Ty pozbędziesz się kłopotliwych zapachów. Dokonując wyboru zwróć uwagę na to, by była jak najbardziej funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Jej zakup to decyzja na długi czas, dlatego warto porównać dostępne oferty i wybrać taką, która naprawdę będzie się sprawdzać.

Polecamy również – obroże dla kota!