Sprzęt rolniczy używany do pracy w gospodarstwach rolnych musi pełnić wiele funkcji oraz spełniać szereg wymagań. Najważniejszą i podstawową funkcją jest oczywiście wykonywanie danej pracy, do której dana maszyna jest przeznaczona. Jednak poza tym maszyny rolnicze muszą spełniać szereg wymagań w zakresie ochrony środowiska, aby ich eksploatacja nie prowadzila do degradacji środowiska naturalnego. Ponadto maszyny rolnicze muszą być skonstruowane w sposób, który zapewni komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo podczas użytkowania operatorom. Dobry sprzęt rolniczy musi bezwarunkowo spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, aby prace wykonywane za jego pomocą nie stwarzały zagrozenia dla operatorów i użytkowników.

Jakość użytkowania

Każdego roku wymagania wobec maszyn rolniczuch, ich wydajności, efektywności pracy, ale też komfortu użytkowania są coraz większe. Z tego względu producenci maszyn rolniczych dokładają wszelkich starań, aby nowe serie maszyn rolniczych były wyposażane w nowoczesne elementy podnoszące jakość i bezpieczeństwo pracy. Duże znaczenie w każdej maszynie mają szyby. Są one konieczne i niezbędne, gdyż to właśnie one sprawiają, że operator maszyny ma wystarczająco duże pole widzenia i może na bieżąco kontrolować przebieg pracy maszyny.

Widoczność obszaru roboczego

Zasięg lub inaczej widoczność obszaru roboczego to jeden z najważniejszych elementów projektowych każdej maszyny rolniczej. Warto zzauważyć, że współczesne maszyny jak na przykład ciągniki rolnicze mają bardzo dużą powierzchnię oszkloną, przez co widoczność jest bardzo wysoka. Większość współczesnych ciągników rolniczych posiada całkowicie oszklone kabiny, przez co zapotrzebowanie na szyby rolnicze jest duże. Wszystkie szyby rolnicze muszą być odpowiednio wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, otarcia, ale także uderzenia. Ponadto szyby rolnicze powlekane są specjalnym klejem, aby po.ewentualnym stłuczeniu szyba nie rozpadła się na małe kawałki i nie ranila operatora.